Staff Directory

Primary tabs

Access Services
Name Contact
Kelly Blessinger
Head, Access Services
Elissa Plank
Head, Circulation
Antonia Aultman
Circulation Student Supervisor
Kathleen Benedetto
Graduate Assistant
Ann Marie Chaney
Graduate Assistant
Kirsten Clark
Graduate Assistant
Larissa Elliott
ILL Student Supervisor
Jeremy Fontenot
Evening Supervisor, Circulation
Jacob Fontenot
Head, Interlibrary Loan
Charles Garbush
Clerk
  • 578-5296
Mona Jarreau
Lending Specialist
Jason Juneau
Stack Supervisor
Elizabeth Long
Resource Sharing Specialist
Chad Metz
Desk Supervisor, Circulation
Melba Staub
Borrowing Specialist
Administration
Name Contact
Stanley Wilder
Dean
Virginia Archer
Director of Development and Major Gifts
Lydia Browning
Administrative Assistant
Gina Costello
Associate Dean, Technology Initiatives / Special Collections
Lois Kuyper-Rushing
Associate Dean of Public Services
Administrative Services
Name Contact
Meshelle Fargason
Assistant Dean, Administrative Services
Rikki Babin
Human Resources Coordinator
Inga Comardelle
Facilities Manager
Heather Harvey
Business Manager
Jason Swint
Business Office Coordinator
Cartographic Information Center
Name Contact
John Anderson
Map Librarian and Director
Collection Services
Name Contact
Dana Taylor
Director of Collection Services
Susan Allen
Cataloging Associate
Holly Besse
Invoice Processing Associate
Robert Bigelow
Collection Support Associate
Jesse Carnes
Cataloging Associate
Tom Diamond
Collections and Materials Selector Librarian
Elaine Fellin
Bindery Processing/In-House Preservation Associate
Doris Hutson
Library Specialist III
Sarah Jacobs
Associate 3
Aaron Lercher
Collection Analysis Librarian
Megan Lounsberry
Electronic Resources Librarian
Nora Melancon
Cataloging Associate
Paulette Rogers
Shipments Processing Specialist
Michael Russo
Collection Analysis Librarian
Communications and Publications
Name Contact
Sigrid Kelsey
Director of Library Communications and Publications
Tom Barber
Editor, Civil War Book Review
Government Documents
Name Contact
Hayley Johnson
Head, Government Documents & Microforms
Caroline Argrave
Graduate Assistant
Mary Ly
Graduate Assistant
Tasha McClain
Government Documents/Patent and Trademark Librarian
Music Resources
Name Contact
Mikel LeDee
Music Resources Supervisor
Terrell Jones
Graduate Assistant
Juan Rodriguez-Cepero
Graduate Assistant
Oral History
Name Contact
Jennifer Abraham Cramer
Director, T. Harry Williams Center for Oral History
Chandler Taylor
Graduate Assistant
Anne Wheeler
Graduate Assistant
Research & Instruction Services
Name Contact
Cristina Caminita
Head, Research & Instruction Services
David Dunaway
Science Librarian
Mitch Fontenot
Humanities and Social Sciences/Outreach Librarian
Andrea Hebert
Human Sciences, Education, and Distance Learning Librarian
Paul Hrycaj
Humanities and Social Sciences Librarian
Rebecca Kelley
Mass Communication Librarian
Allen LeBlanc
Research & Instruction Services Coordinator
Marty Miller
Art & Design Librarian
Randa Morgan
Agriculture Support Librarian
Brittany O‘Neill
Humanities & Social Sciences Librarian
Sarah Simms
Undergraduate & Student Success Librarian
Eric Smith
Graduate Assistant
Resource Description & Metadata Services
Name Contact
Linda Smith Griffin
Head of Resource Description & Metadata Services
Elisa Naquin
General Librarian
JoAnn Palermo
General Catalog Librarian
Special Collections
Name Contact
Sissy Albertine
Photographic Processing
Germain Bienvenu
Public Services
Barry Cowan
Assistant University Archivist
Anne Edwards
Facilities Manager
Emilee Hart
Graduate Assistant
Amanda Hawk
Head, Public & Research Services
Luana Henderson
Assistant Processing Archivist
Leah Wood Jewett
Exhibitions Coordinator
Maya Johnson
Graduate Assistant
Matthew Jordan
Cataloging Associate
Tanya Kramer
Graduate Assistant
Mark Martin
Photographic Processing Archivist
Michelle Melancon
Assistant University Archivist
Jennifer Michel
Microfilming
John Miles
Curator of Books
Jennifer Mitchell
Archival Processing, Head
Don Morrison
Conservator
Kyle Neff
Public and Research Services Coordinator
Hans Rasmussen
Coordinator of Special Collections Technical Services
Caroline Richard
Manuscript Processing Archivist
Christina Riquelmy
Rare Book Cataloger
Nicholas Skaggs
Manuscripts Processing Archivist
Melissa Smith
Assistant Curator of Manuscripts
John Stowe
Technical Services, LLMVC
Kristina Sutherland
Technical Services, Cataloging Associate
Caroline Ziegler
Conservation Coordinator
Technology Initiatives
Name Contact
Garrett Armstrong
Digital Projects Programmer
Carlos Carrasco
Systems and User Services/Computer Manager
Lalith Chandu
Graduate Assistant
Lauren Coats
Director of the Digital Scholarship Lab
Dave Comeaux
Systems & Discovery Librarian
Will Conlin
Digital Projects Programmer
Joseph Doerfler
Computer Analyst 3
Gabe Harrell
Computer Analyst
Cara Key
Metadata Librarian
Virginia Mitts
Graduate Assistant
Jason Peak
Application Development / Computer Manager
Leah Powell
Graduate Assistant
Kyle Tanglao
User Interface Designer
Scott Ziegler
Head, Digital Programs & Services